patroni książki

Zofia Komedowa Trzcińska

 

Nazywają ją guru polskich jazzmanów. Żona i muza Krzysztofa Komedy. To dla niej skomponował utwór „Crazy Girl”. – Tak, byłam szaloną dziewczyną! – potwierdzała chętnie.

Za jej namową Komeda porzucił medycynę dla muzyki. Była jego menedżerką, konferansjerem, sekretarką, fryzjerką, krawcową… „Kochany Szefie!” – zwracał się do niej z przekorą w listach z Hollywood.

Zofia Komedowa zmarła w 2009 roku, 40 lat po swoim mężu. „Nietakty” to zbiór pasjonujących wspomnień Zosi, które opracował jej syn. Poza Komedami bohaterami tej opowieści są m.in. Roman Polański, Wiesław Dymny, Piotr Skrzynecki, Jerzy Skolimowski i Marek Hłasko.

film o Zosi Komedowej

filmy o Krzysztofie Komedzie

kup książkę

przeczytaj fragment książki

posłuchaj muzyki Komedy

27 stycznia 2017

Dokumentalny film "Komeda – muzyczne ścieżki życia" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy można obejrzeć na stronach internetowych Narodowego Instytutu Audiowizualnego NINATEKA. O kompozytorze oprócz Romana Polańskiego, Tomasza Stańki, Jerzego Skolimowskiego i Andrzeja Wajdy opowiada Zofia Komedowa. Zapraszamy do obejrzenia filmu!

 

12 grudnia 2016

Nietakty Zofii Komedowej Trzcińskiej w magazynie JazzPRESS poleca na Święta Krzysztof Komorek, autor bloga Donos kulturalny. Dziękujemy!

 

5 marca 2016

- Opowieści o wydarzeniach i ludziach, opatrzone wprowadzającymi nadtytułami, komponują
się w gawędy, a prawie każda z nich zawiera krótkie podsumowanie, czy nawet – życiowe przesłanie. Komedowa, przywołując anegdoty środowiskowe (choćby dla nich koniecznie należy książkę czytać!), raz jawi się jako łaskawa rozdawczyni pochwał osobom, które
darzyła sympatią, ale innym razem ujawnia swoje uprzedzenia i antypatie, nie zawsze licząc się ze słowami.

18 lutego 2016

- Z przygotowywanego przez Zofię pamiętnika (?) zrobiła się zgrabna fabularna opowiastka
o trudnych czasach, o Komedzie i polskim jazzie widziana z perspektywy dziewczyny/żony muzyka. – pisze Dionizy Piątkowski na stronie jazz.pl o „Nietaktach” - autobiografii Zofii Komedowej Trzcińskiej.

15 lutego 2016

- Całe życie mówił do mnie „stary”. Stary byłem już, gdy miałem pięć lat. Nigdy nie mówił do mnie po imieniu. „No stary, wiesz, może byśmy porozmawiali…” tak zaczynał rozmowę ze mną, gdy coś nabroiłem. – wspomina Tomasz Lach w rozmowie o „Nietaktach” Zofii Komedowej Trzcińskiej, którą przeprowadziła Marta Kawczyńska z TVP Info.

12 lutego 2016

- Komeda wspominał, że jak na studiach chodził do filharmonii, to płakał. Ale nie wydaje mi
się, że dlatego, że grali Bacha, tylko widział tam spełnionych muzyków, takich, jakim sam chciał być. - opowiada Tomasz Lach w rozmowie na temat "Nietaktów" Zofii Komedowej Trzcińskiej, którą przeprowadził Kajetan Kurkiewicz z poznańskiej Gazety Wyborczej.

10 lutego 2016

- Za sukcesem mężczyzny stoi zwykle wspaniała kobieta. Nie wiem ile razy słyszeliście to zdanie, ale po przeczytaniu tej książki będziecie je pamiętać jeszcze bardziej. – napisał
Marcin Cichoński na swoim blogu MusicBuk po lekturze „Nietaktów” Zofii Komedowej Trzcińskiej.

9 lutego 2016

Książka Komedowej to właściwie gawęda, przypomina długą opowieść dobrej przyjaciółki, snutą przy filiżance herbaty. – pisze autorka bloga Przeczytałam książkę.

 

8 lutego 2016

- Książka jest fascynująca – tak Patrycja Wanat z Radia TOK.FM zachęcała do przeczytania „Nietaktów” przeprowadzając wywiad z Tomaszem Lachem, synem Zofii Komedowej Trzcińskiej.

 

6 lutego 2016

- Ależ to wspaniała opowieść! Nie sposób się oderwać od lektury. – tak Natalia Budzyńska
z Przewodnika Katolickiego zaczyna swoją recenzję „Nietaktów” Zofii Komedowej Trzcińskiej.

 

31 stycznia 2016

- To bardzo literacko fajne: żywe, [napisane] zwykłym językiem, ale bardzo ciekawe - tak Filip Łobodziński zachęcał do przeczytania „Nietaktów” Zofii Komedowej Trzcińskiej podczas programu Xięgarnia na antenie TVN24.Początek recenzji ksiązki Zosi Komedowej w 19:41 minucie (ale oczywiście zachęcamy do obejrzenia całego programu)

30 stycznia 2016

Spotkanie z Tomaszem Lachem i opowieść o „Nietaktach”, autobiografii jego matki, Zofii Komedowej Trzcińskiej rozpoczęło działalność Stowarzyszenia Jazzowego PEGAZ
w Dzierżoniowie.

26 stycznia 2016

- Tytuł książki: „Nietakty” podkreśla sposób w jaki pisze Zofia Komedowa Trzcińska. Nie jest poprawna, nie stara się nikomu przypodobać, rozlicza się z innymi, ale też ze sobą. – ocenia Dominika Fijał na stronie www.dofi.com.pl

25 stycznia 2016

Zofia Komedowa Trzcińska to prawdziwa petarda – bezpośrednia, wygadana, wspaniała gawędziarka, pisząca współczesnym językiem, nie stroniąca od wulgaryzmów, gdy wymaga tego opisywana sytuacja lub puenta przytaczanej anegdoty. – pisze zachwycona Agnieszka Kalus na stronie www.czytambolubie.com.

 

24 stycznia 2016

- Czy jako współtwórca tych wspomnień nie obawiał się Pan reakcji czytelników na mało dyplomatyczne sądy Zosi o innych? Jerzego Skolimowskiego nazwała „kutwą”,
o Polańskim pisała, że po wyjeździe z Polski „stał się interesowny”, […] nie mówiąc o Wojtku Frykowskim? - pytał Tomasza Lacha, syna Zofii Komedowej, Jerzy Sosnowski z III programu Polskiego Radia w audycji „Trójkowy wehikuł czasu”.

 

21 stycznia 2016

- Do końca życia Zosia nie mogła się pogodzić z dwiema sprawami. Że się zestarzała […],
i ze tak późno dowiedziała się o wypadku Komedy. Uważała, że można go było uratować.
– opowiada jej syn, Tomasz Lach w tekście o książce „Nietakty”, który Michał Kukawski opublikował w lutowym magazynie Twój Styl.

 

20 stycznia 2016

- Komeda był poetą muzyki – przekonuje Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej w wywiadzie, którego udzielił Zbigniewowi Krajewskiemu z radiowej Jedynki.

 

19 stycznia 2016

- [...] przez ostatnie dwa lata życia Zosia [...] zaczęła się otwierać i opowiadać o swoich przeżyciach inaczej – mówiła więcej prawdy [...]. Wcześniej niektóre drażliwe tematy wywoływały jej złość i zrywaliśmy kontakt na kilka miesięcy. – opowiada Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej w wywiadzie, którego udzielił Adamowi Przegalińskiemu
z portalu wp.pl na temat autobiografii swojej matki pt. "Nietakty".

 

17 stycznia 2016

„Nietakty” nie są książką tylko dla fanów jazzu. Komedowej udało się stworzyć opowieść niemalże uniwersalną, dla której muzyka jest jedynie tłem. Historia tego małżeństwa wiele bowiem może nam powiedzieć o nas samych – istocie miłości, oddania, ciężkiej pracy oraz cenie, którą czasem trzeba zapłacić za osiągnięcie szczytu. – tak autobiografię Zofii Komedowej opisuje Malwina Szewczyk z portalu CoPrzeczytac.pl.

16 stycznia 2016

Redakcja Poradnika Domowego w lutowym numerze poleca „Nietakty”!
Dziękujemy!

 

14 stycznia 2016

- Książka skrzy się anegdotami, pełna jest zabawnych, czasem trącących skandalem faktów (stąd "Nietakty"?) z życia najpierw krakowskiej, potem warszawskiej jazzowej i nie tylko jazzowej bohemy. – pisze Remigiusz Koziński na swoim blogu w portalu epoznan.pl

 

13 stycznia 2016

- Pierwszy mąż Zofii był przystojny, elokwentny i… obracał się w szemranym towarzystwie. Wystąpiła o rozwód – pisze Michał Kukawski w bogato ilustrowanym reportażu o Zosi Komedowej, jaki ukazał się w lutowym wydaniu magazynu Twój Styl.

 

12 stycznia 2016

- Krzysztof wyleciał do Stanów w grudniu 1967, Zosia dotarła do niego po dwóch miesiącach
i wkrótce potem zrozumiała, że nie jest tam potrzebna ani jej umiejętność pisania na maszynie, ani znajomość jazzu, czy filmu, a w końcu także jej menedżerskie doświadczenie. To był dla niej szok. – opowiada Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej, podczas wywiadu, którego udzielił Maciejowi Kucharskiemu
z Radia Merkury Poznań.

 

9 stycznia 2016

- Ta książka to niezwykła eskapada śladami Zofii, śladami Krzysztofa, śladami jazzu. […] podróż uderzająca, bardzo prawdziwa, nie wygładzająca, opisująca to, co cudowne i wspaniałe, ale jednocześnie to, co trudne, brudne i bolesne. – pisze Magdalena Kus, autorka bloga Kusiątka.

 

8 stycznia 2016

Dagny Kurdwanowska poleca "Nietakty" Zofii Komedowej Trzcińskiej w najnowszym książkowym topie portalu Sukces pisany szminką. Dziękujemy!

 

5 stycznia 2016

- Nietakty to książka intymna. Wprawdzie niewiele zdradza z życia małżeńskiego, ale
ujawnia masę emocji i uczuć. To książka, która z czytania czyni istne dzieło sztuki. Po prostu zachwyca. – poleca Małgorzata Bojarun na blogu Półeczka z niebieskimi migdałami.

 

5 stycznia 2016

- „Nietakty” to unikalny obraz wspominanych czasów, osób i środowisk. Z galerią niezwykłych postaci w tle: Skrzynecki, Dymny, Polański, Skolimowski. – pisze autor bloga Donos
Kulturalny o autobiografii Zofii Komedowej Trzcińskiej.

 

31 grudnia 2015

[…] to bardzo dobra książka. Szczera. Odważna. Z nerwem. Nie mierzę, ile w niej prawdy
i nieprawdy, ile rozgoryczenia i bólu, ile pamięci i niepamięci. Chcę wierzyć, że tak było.
Choć lepiej, żeby tak nie było. Żeby życie było inne. Mniej tragiczne. – napisała Katarzyna Kolska w styczniowym miesięczniku „W drodze” o „Nietaktach” Zofii Komedowej Trzcińskiej.

 

31 grudnia 2015

- Życie Zofii oraz Krzysztofa Komedów to muzyka. Miłość, pasja, kreowanie nowych trendów.
– przekonuje po lekturze „Nietaktów” Agnieszka Dorsz na blogu Figlarne czytanie.

 

29 grudnia 2015

- Dawno nie czytałem tak dobrze napisanej biografii: bez zbędnych słów, nudnych
fragmentów i bezpłciowych wypełniaczy – tak Mariusz Rzepecki, autor bloga Mojeksiazki, zachęca do lektury "Nietaktów" Zofii Komedowej Trzcińskiej.

 

24 grudnia 2015

Trwa promocja naszych e-booków w Virtualo.pl. "Nietakty" Zofii Komedowej Trzcińskiej są teraz dostępne w niższej cenie!

 

23 grudnia 2015

- […] inni odnajdą tu barwny portret polskiej socjety artystycznej głębokiego PRL-u. Barwny
i pewnie w wielu miejscach kontrowersyjny, bo też autorka często nie szczędzi kąśliwych
uwag bohaterom opisywanej historii – pisze Tomasz Janas w recenzji „Nietaktów” Zofii Komedowej Trzcińskiej zamieszczonej na łamach magazynu IKS.

 

23 grudnia 2015

- Trzcińska nie lubi tworzyć laurek, woli na piśmie rozliczyć się ze sprawami, które nie dawały jej spokoju – pisze Izabela Mikrut na blogu tu-czytam.

 

22 grudnia 2015

- Dla Zosi pobyt jej i Krzysztofa w Hollywood był w pewnym sensie klęską – tłumaczy Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej, w wywiadzie, którego udzielił Urszuli Prussak z radia RDC.
       
zachęcamy do wysłuchania tej bardzo ciekawej, blisko godzinnej rozmowy na temat
                                                                  „Nietaktów” (rozpoczyna się w  53:40 minucie).

 

18 grudnia 2015

- Dwe osoby zadecydowały o karierze Komedy. Zosia […], która pomogła mu stać się kompozytorem oraz Polański, dzięki któremu zrobił karierę w Hollywood – przekonuje
Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej w wywiadzie na temat „Nietaktów”, którego udzielił Radiu Emaus.

 

11 grudnia 2015

Redakcja Olivii w najnowszym numerze poleca „Nietakty”! Dziękujemy!

 

11 grudnia 2015

O "Nietaktach" Zofii Komedowej Trzcińskiej napisano dzisiaj na stronach Literackiej nagrody Europy Środkowej Angelus.

 

9 grudnia 2015

Ukazała się recenzja „Nietaktów” pióra Krzysztofa Masłonia: „Zofia Komedowa-Trzcińska […] była postacią wyjątkową. Wyjątkową też jest jej wydana obecnie książka złożona ze wspomnień, których już publikowane fragmenty zapowiadały pozycję obrazoburczą, niepoprawną, dla wielu osób „z nazwiskiem” – nieprzyjemną.

 

8 grudnia 2015

- To nie tylko opowieść o Komedzie, jego karierze i tragedii, ale też o ludziach wokół niego,
o Polsce i świecie tamtych lat – pisze Marek Zaradniak z Głosu Wielkopolskiego.

 

5 grudnia 2015

- Czy to autobiografia Zofii Komedowej, biografia Komedy, czy też historia o polskim jazzie?
– pyta Remigiusz Koziński z telewizji WTK przeprowadzając wywiad z Tomaszem Lachem
na temat "Nietaktów"

 

30 listopada 2015

"Nietakty" Zofii Komedowej Trzcińskiej "Tytułem tygodnia" w poznańskim Radiu Merkury.

 

20 listopada 2015

W sobotę, 21 listopada spotkanie
z Tomaszem Lachem o godz. 19
w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej przed finałowym koncertem XXI Komeda Jazz Festival,
w którym wystąpi zespół The Yellowjackets. Zapraszamy!

 

19 listopada 2015

W czwartek, 19 listopada o godz. 14 na antenie internetowego RadiaJazz.fm
o „Nietaktach” i Zosi Komedowej opowiadał jej syn, Tomasz Lach

 

17 listopada 2015

We wtorek, 17 listopada w Muzycznej Jedynce w I programie Polskiego Radia
o autobiografii Zosi Komedowej  opowiadał jej syn, Tomasz Lach.

 

13 listopada 2015

Dzisiaj nasza książka trafiła na strony Jazz Forum

 

13 listopada 2015

Dzisiaj 86. urodziny Zosi Komedowej

 

4 listopada 2015

Miesięcznik Jazzpress w najnowszym numerze poleca autobiografię Zosi

 

18 października 2015

Jako pierwsi napisali o nas autorzy Jazzpress.pl – patrona książki.
Dziękujemy
.

 

15 października 2015

13 listopada 2015 r. premiera autobiografii Zofii Komedowej Trzcińskiej. Pytajcie
w księgarniach

© 2016   Wydawnictwo Szelest sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.